Góra Św. Anny

Ciekawe miejsce na mapie Polski z jeszcze ciekawszą historią. 🙂 Jeśli interesujesz się: religią, historią, geologią czy geografią to musisz odwiedzić to miejsce.

Religia

Na górze znajduje się znajduje się bazylika i sanktuarium, z figurką św. Anny Samotrzeciej (XV wiek) z jej relikwiami, franciszkański zespół klasztorny z Rajskim Placem (dziedzińcem arkadowym) z lat 1733-1749, na którym stoi 15 stuletnich konfesjonałów, jest także grota wykonana na wzór groty z Lourdes oraz 40 kaplic kalwaryjnych z lat 1700–1709. Na szczycie Góry św. Anny zbudowano w latach 80. XV wieku klasztor i kościół, który od XVIII wieku jest ważnym centrum pielgrzymkowym. (źródło Wikipedia) Oprócz samego kościoła i klasztoru można przejść drogę krzyżową wraz ze stacjami, dzięki którym poznamy okolicę i widoki.

Historia

Troszkę poniżej szczytu dokładnie na drodze dojazdowej od strony Leśnicy znajduje się Muzeum Czynu Powstańczego, które warto odwiedzić. A przed muzeum znajduje się makieta „pojazdu wojskowego” biorącego udział w powstaniu śląskim. Facebook muzeum

Oprócz muzeum znajdziemy również Pomnik Czynu Powstańczego.

Pod nim amfiteatr sporych rozmiarów wykuty w dawnym kamieniołomie.

Pomnik czynu powstańczego przed nami, wybierając ścieżkę po lewej stronie, schodząc do amfiteatru, przejdziemy obok kolejnego historycznego miejsca – wapiennika.

Wrócić na górę można tą samą ścieżka lub ścieżka po drugiej stronie amfiteatru. Schody są dojść strome.

A chodząc po kostce brukowej warto patrzeć pod nogi bo można znaleźć takie rzeczy. 

Geologia i geografia

Nie trzeba jechać np. do Włoch aby pochodzić po wulkanie. Góra Św. Anny wystarczy. 🙂 Jest tam dawny kamieniołom nefelinitu do którego można wejść, przejść się ścieżką edukacyjną i zdobyć troszkę wiedzy.

Są tam również punkty widokowe, z których przy dobrej pogodzie rozpościerają się widoki na bliższe i dalsze okolice. Jeden znajduje się nad kamieniołomem a drugi na wjeździe do górę, w okolicach restauracji na ostrym nawrocie w prawo.

Jeśli mało atrakcji to można jeszcze zjechać kolejką grawitacyjną. Głodnym również człowiek z tego miejsca nie wróci. Są zarówno lokale gastronomiczne jak i mniejsze budki. 

Tablice informacyjne

Kilka tablic, które spotkaliśmy po drodze podczas spaceru. Więcej nie udostępniam aby zostawić innym możliwość poszukania i przeczytania informacji, które tam się znajdują.

Galeria Góra Św. Anny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *